SIKÇA SORULAN SORULAR

Nasıl bilet satın alabilirim?

  1. Varan.com.tr adresli web sitemizi ziyaret ederek.
  2. Otogarlar veya şehir içi bilet satış noktalarımızdan
  3. 0850 577 99 99 Numaralı çağrı merkezimizi arayarak satın alabilirsiniz

Bilet işlemleri

Tüm yolcularımız ferdi kaza sigortası ile teminat altına alınmaktadır.

Biletinizi alırken doğru bilgi veriniz. Tüm hususları (ad-soyad, TC kimlik numarası, gün, saat, kalkış ve varış yeri, koltuk numarası, cinsiyet, vb.) kontrol ediniz. Bu bilgilerin yanlış belirtilmiş olmasının yükümlülüğü yolcuya aittir.

Hareket saatinden 6 saat öncesine kadar bilet değişimi yapılabilir. Biletiniz açık tarihli bilete dönüştürülebilir. İptal veya transfer işlemi yapılabilirsiniz. Açık tarihli biletin kullanım süresi 6 aydır. Seyahatlerinizin kalkış ve varış bilgisi uyumlu olmalıdır. Açığa alınan bilet iptal edilemez.

Aracın hareket saatinde araç içerisinde hazır bulunmayan yolcularımızın, seyahat hakları geçersiz sayılır.

Seferim iptal oldu ne yapmam gerekiyor?

İptal olan seferlerde yolcu hareket saatine en yakın sefere yönlendirilir, en yakın seferin uygun olmaması halinde biletiniz 6 ay geçerli açık bilete dönüştürülmekte veya bilet ücreti iadesi yapılmaktadır. Şube, otogar yada online sitelerden alınan biletlerde bütün işlemler yine şube, otogar yada online sitenin kendisinden yapılmaktadır.

Rezervasyon işlemleri

Bilet rezervasyon işlemlerini

Varan web sitesi veya çağrı merkezimizden yapabilirsiniz.

Rezervasyonlar Varan web sitesi, çağrı merkezi veya bilet satış noktaları üzerinden bilete dönüştürülebilir.

Rezervasyonu sefer saatinden en geç 6 saat öncesine kadar bilete çevirmiş olmanız gerekmektedir.

Bir kişi günlük 1 sefere en fazla 5 bilet, aylık 4 sefere en fazla 10 bilete kadar rezervasyon yapılabilir.

Açık bilet işlemleri

Web sitemiz veya çağrı merkezimiz üzerinden sefer ve koltuk seçimini gerçekleştirip ödeme bölümüne değişiklik kodunu girerek yeni biletinizi alabilirsiniz.

Açık tarihli biletin kullanım süresi 6 aydır.

Açığa alınan bilet iptal edilemez.

Açık biletinizin, satın almak istediğiniz bilet bedelini karşılamadığı durumda kalan kısmını nakit ya da kredi/banka kartıyla ödeyebilirsiniz.

Açığa alınan bileti tekrar bilet sahibi kullanabilir.

Açığa alınan biletlerde kalkış ve varış noktasının uyumlu olması gerekmektedir.

Bagaj kuralları

Kara Yolu Taşıma mevzuatına göre, araçlarda zehirli, yanıcı, patlayıcı, akıcı ve ağır kokulu eşya taşınamaz. Böyle durumlarda bilet iptal işlemi gerçekleştirilmektedir.

Karayolu Taşıma Mevzuatına göre, 30 kg'ı aşan bagajlardan ek bagaj ücreti alınmaktadır.

Yasalar çerçevesinde; bagajlarda kıymetli evrak, kıymetli eşya (para, altın, döviz, mücevher, elektronik eşya vs.) taşınması firma sorumluluğunda değildir. Bu nevi eşyaların müşteri tarafından bagajda taşınması konusunda firmaya yazılı talep halinde; (firma bu nevi eşyaları taşıyıp taşımama konusunda insiyatif sahibidir) ancak firma tarafından verilecek yazı ile olabilir.

Yazılı tutanak olmayan taşımalarda talep reddedilmiş sayılır. Tutanaklandırılmamış bagajların kaybı veya kayıp bagaj halinde en fazla 2 bilet tutarı olarak ödenir.

Bagajım hasar alırsa ne yapmam gerekiyor?

Teker veya kulp kırılması, yırtılması ve içinde eşya eksilmesi gibi durumlarda, tutanak tutularak Varan çağrı merkezini aranıp seyahat bileti, bagaj kuponu, kimlik, tamir faturası(hasar halinde), fotoğraf(hasar halinde), alış faturasını iletmesi gerekmektedir.

Bagaj fişi almadım bagajım kayboldu ne yapmam gerekiyor?

Bagaj fişi olmayan bagajların sorumluluğu yolcuya aittir.

Evcil hayvan ile seyahat koşulları nedir?

Aşı karneli kedi, köpek (tehlike arz edenler hariç) ve kuş (saka, muhabbet kuşu veya kanarya) gibi evcil hayvan dostlarımız, 23x30x40 cm’den küçük ve kilitli kafeslerinde olmak koşulu ile hayvan sahibi ile birlikte otobüs içinde seyahat edebilirler. Evcil hayvanınız ister kafesi ile kucakta veya atın alınan koltuğun önünde veya satın alacağınız yan koltukta yolculuk yapabilir. İlgili şartları sağlamayan evcil hayvanlar, veteriner kontrolünde uyutularak, özel kafeslerinde, muvaffakatname imzalanması şartı ile ve yalnızca bagaj alanında taşınabilir. Aksi durumda, hayvan sağlığı ve diğer yolcularımızın güvenliği için ulaşımı sağlamama insiyatifi firmamıza aittir.

Evcil hayvanınıza ait sağlık belgesi ve aşı kâğıdı gibi evrakları mutlaka yanınızda bulundurulmasu ve sorulduğunda görevlilere gösterilmesi zorunluluktur. Tüm yolcuların ve evcil hayvanların konforlu bir yolculuk geçirebilmesi için kediyle köpeği ya da kediyle kuşu aynı otobüste taşınamamaktadır. Köpekle kuşu ise birbirlerine mümkün olan en uzak mesafede taşımak için gerektiği durumda koltuğunuzu değiştirilebilir.

Engelli yolcularımız

%40 ve üzeri engeli bulunan yolcular 20 koltuğa kadar olan taşıtlar için 1 kişiye, 20 koltuktan fazla koltuğa sahip taşıtlar için ise en fazla 2 kişiye bilet bedeli üzerinden (Ulaştırma Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu tavan fiyatı üzerinden) )%40 , bu sayıyı aşan yolcular için %30 indirim düzenlenir. Yolcunun biletini alırken ilgili durumunu gösteren bir kimlik veya belgeyi bilet satış ofisimizdeki personelimize ibraz etmeleri gerekmektedir.

Çocuk yolcu için herhangi bir indirim var mı?

Karayolu Taşıma Yönetmeliğine göre 0 - 12 yaş aralığında olan yolcular Çocuk Yolculardır. Kara Yolu Taşıma Yönetmeliğine göre, 6 yaş ve üzeri tüm yolcuların ayrı koltukta seyahat etmesi zorunludur.

6 ile 12 yaş arası yolcular için Ulaştırma Bakanlığı tarafından düzenlenen ücret tarifesi üzerinden % 30 indirimli olarak uygulanmaktadır.

Yasal indirim kategorisine giren biletlerin satın alma işlemlerini şubelerimizden yapabilirsiniz. 12 yaş üzeri tüm yolcular yetişkin kategorisi üzerinden ücretlendirme yapılmaktadır.

0 - 12 yaş aralığında olan çocuk yolcuların refakatçi olmadan seyahat etmesi mümkün değildir. 12 - 18 yaş aralığındaki yolcuların refakatçisi olmadan seyahat edebilmeleri için ise ebeveynlerinden aldıkları izin belgesini teslim etmeleri gerekmektedir.

POPÜLER SEFERLERİMİZ

İSTANBUL
ANKARA
Otobüs Bileti
SAMSUN
ANKARA
Otobüs Bileti
İSTANBUL
AYVALIK
Otobüs Bileti
ANKARA
ÇEŞME
Otobüs Bileti
İSTANBUL
İZMİR
Otobüs Bileti
FETHİYE
İSTANBUL
Otobüs Bileti
DİDİM
İSTANBUL
Otobüs Bileti
YENİLİKLER, SEYAHAT BİLGİLERİ VE DİLEDİĞİNİZ HERŞEYDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN
BİZİ TAKİPTE KALIN
Mobile