PAMUKKALE VE HİERAPOLİS’E İLK KEZ GİDECEKLERE ÖZEL GEZİ REHBERİ

Masalsı güzelliği ve şifalı sularıyla ünlü Pamukkale, antik çağlarda bu özelliği nedeniyle Hierapolis kentinin kurulmasına neden oldu. Sağlığın, sanatın ve dinin merkezini oluşturdu. Bir Frig kenti olan Hierapolis, değişik tipteki lahitlerin (mezarlar) yer aldığı nekropolünün (mezar alanı) yanı sıra havuzları, hamamı, agorası, dev tiyatrosu, antik havuzu ile dolu dolu bir antik kent gezisi vaat ediyor.

Kutsal kent Hierapolis

Pamukkale ve Hierapolis iç içe geçmiş bir alan. Antik kent yükseklerde geniş bir alanda kurulmuş, travertenler ise kentin yamacında yer alıyor. Bu nedenle geniş bir alanda gezeceğiniz uzun bir gün sizi bekliyor. Buraya 1 tam günü ayırmanız gerekiyor, e girmişken de her yeri gezmek lazım. Gezerken mola vermek isterseniz de kafe ve restoranlarda dinlenebilirsiniz.

Bir Helenistik dönem kenti olan Hierapolis, Bergama Krallığı’nın denetimine girdikten sonra dinî bir kimliğe kavuşmuş. Kentin tanrısı Apollon. MS 17 ve MS 60 yıllarında iki büyük deprem görmüş ve tamamen yıkılmış. Bu depremlerden sonra kent ızgara planlı olarak yeniden inşa edilmiş. MS 3. yüzyılda Anadolu’nun en zengin kentlerinden biri olan Hierapolis, tekstil ürünleri ihraç ediyormuş. O yıllarda Pagan inanışı devam ederken yeni bir din olan Hıristiyanlık da etkili olup yayılmış.

Hierapolis, Antik Çağ’da kutsal kentler için kullanılırmış. Kuzey nekropolü (mezarlık alanı), kentin kuzey, güney ve doğu tarafı nekropollerden oluşuyor. O dönem insanlar ölülere saygılarını sunduktan sonra kente giriyorlarmış. Bu düşünceyle kentin 3 tarafı mezarlık. Gezerken sırasıyla Bizans hamamı, kentin anıtsal kapısı Frontinus Kapısı, Frontinus Zuxis’in mezarını görebilirsiniz. Sol tarafta Küçük Asya’nın en geniş agorası yer alıyor. Dönemin en görkemli yapılarından olan agora çok net görünmese de zamanında büyük ilgi gördüğünü söyleyebiliriz.

Doğanın Harikası Pamukkale

Pamukkale adeta bulutlarla yarışan güzelliğiyle karşınızda. Doğal oluşumu korumak amacıyla travertenlerin büyük bir bölümüne giriş yasak. Ancak üzülmeyin, gezmeye açık olan bölüm bu müthiş güzelliğe şahit olmanız için yeterli. Çok fazla turist bu benzersiz oluşumdan akan suların şifasından yararlanmak için buraya akın ediyor.

Bu güzelliğe hayretle bakarken nasıl oluştuğunu merak edenler vardır, biz gitmeden sizi bilgilendirelim. Yaz kış 36 derecede olan ve içinde yüksek miktarda kalsiyum hidro karbonat bulunan termal su, yerüstüne çıktığında havadaki oksijenle temas ediyor ve karbondioksit açığa çıkıyor, kalsiyum karbonat ise suda çöküyor. Kalsiyum karbonat çökelmesi önce jel gibi bir kıvamda oluyor sonra da taşlaşıyor, böylece Pamukkale’nin bembeyaz travertenleri oluşuyor. Yakın geçmişte suyun, civardaki oteller tarafından çekilmesi ve yoğun insan trafiği nedeniyle travertenler grileşmişti, ancak son yıllarda suyun planlı bir şekilde travertenlere verilmesi ve ziyaretçilere belli alanların açılmasıyla Pamukkale, karşıdan izlemesi de içine girip gezmesi, yüzmesi de keyifli hâline geri döndü. Eğer bu tabaka yer altı suyu ile yıkanmazsa grileşmeye başlıyor, tekrar suyla kavuştuğunda beyazlaşıyor.

Dünyada bir benzeri olmayan Pamukkale, özellikle Antalya’ya tatile gelen yabancı turistlerin günübirlik ziyaretleri ile dolup taşıyor. 1988’den beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale Denizli seyahatinizin bir numaralı sebebi olacaktır.

YALNIZ SEYAHAT ETMEYİ SEVENLERİ MUTLU EDECEK 5 ŞEHİR
Tek başına seyahat etme fikri akıllara düşünce önce bir geri adım atıp düşünüyoruz. Güvenlik veya sağlık sorunlarıyla karşılaşma ya da ziyadesiyle sıkıcı bir tatil yapıp dönme ihtimaline karşı da adım atmaktan korkuyoruz. Oysaki mükemmel bi
1 OKU
TÜRKİYE’NİN EN GÜZEL KIŞ ROTALARI
Anadolu, mevsim ne olursa olsun içindeki keşfetme ateşini yitirmeyen gezginlere kış ayında keşfedilecek pek çok yer, hayran olunacak doğa harikaları, huzur bulunacak onlarca yer sunuyor. Ülkemizin pek çok dağında kayak, snowboard gibi kış s
2 OKU
SAKİN TATİL ROTASI: DATÇA
Sakin Tatil Rotası: DatçaTürkiye’nin en güneybatı ucunda yer alan Datça, hem üretim hem de doğal güzellikler açısından oldukça bereketli. Halkın çoğu yıllardır tarımla uğraşıyor. Kimi zeytinyağı üretiyor kimi badem satıyor, her şeyi e
3 OKU

POPÜLER SEFERLERİMİZ

İSTANBUL
ANKARA
Otobüs Bileti
İSTANBUL
AYVALIK
Otobüs Bileti
ANKARA
ÇEŞME
Otobüs Bileti
İSTANBUL
İZMİR
Otobüs Bileti
FETHİYE
İSTANBUL
Otobüs Bileti
DİDİM
İSTANBUL
Otobüs Bileti
YENİLİKLER, SEYAHAT BİLGİLERİ VE DİLEDİĞİNİZ HERŞEYDEN ANINDA HABERDAR OLMAK İÇİN
BİZİ TAKİPTE KALIN
Mobile